Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Šicí stroje

Jak správně vybrat šicí stroj?

Na trhu najdete velké množství šicích strojů od základních strojů vhodných pro občasné použití přes elektronické šicí stroje s širokým záběrem použití v domácnosti až po vyšívací stroje, které vám umožní ozdobit si svoje oblečení výšivkou. Samostatnou kategorií jsou potom overlocky a coverlocky pro šití pružných materiálů. 
 
Podle čeho tedy vybírat? V tomto nákupním rádci vám ujasníme pojmy a nasměrujeme vás ke správnému výběru šicího stroje přesně pro vás. 
 
 
 

Klasický šicí stroj či overlock? 

Klasické šicí stroje ve většině případů již mají overlockový steh. Nicméně vždy šijí pouze 2 nitěmi a nikdy plně nenahradí profesionální overlockový 4-nitný steh. Naopak 4-nitný overlock zase neumí šít rovně. Proto doporučujeme nejprve si koupit klasický šicí stroj a k němu časem dokoupit overlock. 
 
Dnes je v módě šít oblečení z pružných materiálů – trička, šaty, dětské tepláčky. Klasické šicí stroje ve většině případů již mají overlockový steh. Mnoho výrobců proto tyto stroje označuje jako šicí stroj s overlockem. Nicméně takovýto overlockový steh vždy šije pouze 2 nitěmi a nikdy plně nenahradí profesionální overlockový 4-nitný steh, který najdete na koupených tričkách. Naopak 4-nitný overlock jako samostatný stroj zase neumí šít rovně. Proto doporučujeme nejprve si koupit klasický šicí stroj a k němu časem dokoupit overlock pro profesionální šití pružných materiálů. 
 
 
 

Mechanický či elektronický? 

Mechanické stroje můžeme doporučit těm, kdo doma již mechanický stroj mají a chtějí zůstat u podobného ovládání nebo těm, kdo vybírají v nižší cenové kategorii. Jinak výběr jasně vyhrávají elektronické šicí stroje, které mají možnost automatického zapošití, pozicování jehly a další vychytávky. 
 
Velké dilema spousty švadlenek je, zda vybrat stroj mechanický nebo elektronický. Někdo se bojí, že elektronika bude poruchovější a že mechanický stroj bude mít jednodušší obsluhu. Není tomu tak. V dnešní době jsou elektronické šicí stroje již prověřeny léty a elektronika na nich poruchová není. 
 
 
 

Kolik programů? 

Nedívejte se na počet programů, ale na jejich složení. U šicích strojů do 5000 Kč je důležité, zda má overlockový steh, zda má šití knoflíkové dírky automatické nebo na 4 kroky. Naopak u dražších strojů se už budete rozhodovat podle toho, zda stroj má možnost šití abecedy a jaké má ozdobné stehy.
 
Druhy stehů (programy) šicího stroje určují jeho variabilitu. U levných šicích strojů v cenové hladině do 5000 Kč je důležité, zda má nebo nemá oblíbený overlockový steh, který sešije a obšije v jednom kroku. Dále pak velký rozdíl je v šití knoflíkové dírky – může být poloautomatická na 4 kroky nebo automatická, kdy stroj celou dírku ušije sám.  Automatická je tedy určitě lepší. 
 
Naopak v cenové hladině kolem 10 000 Kč se už budete rozhodovat podle toho, zda stroj má možnost šití abecedy (zpravidla 7 mm vysoké) a jaké má ozdobné stehy.  Ozdobnými stehy můžete zdobit své výrobky a popustit uzdu svojí kreativitě. Vaši volbu může potom ovlivnit i šířka ozdobných stehů, která se pohybuje v rozmezí 5 – 40 mm.  Automatická knoflíková dírka a overlockový steh jsou zde samozřejmostí. 
 
 

Potřebuji automatický odstřih nitě? 

Stroje s touto funkcí po automatickém zapošití umí protáhnout obě nitě do rubu látky a tam je zastřihnout na cca 2 cm. Zbavíte se tedy otravných kusů nití, neustálého hledání nůžek a svou práci hodně zrychlíte. Ti, kdo automatický odstřih nitě mají, vám určitě potvrdí, že je to návyková záležitost. 
 
Pokud vybíráte stroj na časté šití, šijete rády a rády si práci zjednodušíte a zrychlíte, pak je automatický odstřih nitě pro vás důležitý parametr. Stroje s touto funkcí po automatickém zapošití umí protáhnout obě nitě do rubu látky a tam je zastřihnout na cca 2 cm. Zásadní je tato funkce u vyšívacích strojů s vyšíváním v rámečku. Švadlenky ji rády používají při šití kabelek i oděvů, protože nikde neplandají nitě, ušetří spoustu času s protahováním nitek a hledáním nůžek.  
 
Při výběru si dejte pozor na rozdíl mezi ořezem nitě a automatickým odstřihem nitě. 
Ořez nitě je malý nožík na boku stroje, který slouží k odříznutí nití ručně až v okamžiku, kdy látku vytáhnete ze stroje. Naopak automatický odstřih stříhá ještě pod patkou na navíc protahuje obě nitě do rubu. 
 
 

Vyšívací stroj? 

Chtěli jste někdy mít stroj, který by uměl vyšívat celoplošné obrázky nebo loga? Pak je pro vás vhodný vyšívací stroj. Stroje umí vyšít libovolný obrázek velikosti 10x10 cm a větší. Vyrábí se jak samostatné vyšívací stroje, tak kombinované šicí + vyšívací dohromady. 
 
Dnes již najdete na trhu i stroje, které kromě vyšívání ozdobných stehů pod patkou (srdíčka, autíčka, kytky a podobně) umí vyšívat i celoplošné obrázky o velikosti 10x10 cm a větší. Jsou to vyšívací stroje. Vyrábí se ve variantách buď pouze vyšívací, který jenom vyšívá, nebo kombinované šicí + vyšívací dohromady (ty umí jak šít klasicky, tak vyšívat a jejich cena se většinou pohybuje řádově o 1/3 výš než samostatný šicí nebo samostatný vyšívací stroj). 
 
 
 

Slovníček pojmů

Automatický navlékač nitě - aparát, který vám pomůže navléknout nit do jehly  
Volné rameno – stroj po vysunutí přihrádky nabízí možnost šít rukávy a nohavice na úzkém rameni. 
Overlockový steh – v jednom kroku sešije i obšije látku. Na klasickém šicím stroji šije 2 nitěmi, na overlocku je steh 4-nitný 
Kolenní páka – umožňuje zdvih patky kolenem, takže látku můžete stále držet v ruce  
 
 
 
Nákupního rádce dodal: nej-sici-stroje.cz
 
Porovnat Šicí stroje